Martwy człowiek Jim Jarmusch

By 9 lipca 2020No Comments

Dead Man to szósty film niezależnego reżysera Jima Jarmuscha, który zostanie wydany przez Miramax Films w 1995 roku. To film o śmierci i jej znaczeniu dla ludzi; a może opis ludzkiej kondycji i refleksje na temat prawdziwego sensu życia i śmierci. W jakiś sposób Dead Man może być postrzegany jako nowy rodzaj pielgrzymki, która próbuje odebrać swoje dodatkowe znaczenie życiu w świetle koncepcji śmierci. Niektóre dialogi, szczególnie te wypowiedziane przez Nikt, wyraźnie nawiązują do prac Williama Blake’a, imiennika głównego bohatera. Jonathan Rosenbaum zdefiniował ten film jako Acid Western.

Połączenie czarno-białego filmu z szorstką, nawiedzoną partyturą improwizowaną przez Neila Younga sprawia, że ​​praca jest ostrzejsza i bardziej tematyczna. Szerokie i ciche krajobrazy są dobrze odbierane i oddają tradycję dawnego kina zachodniego. W końcu zachodnia wioska i indiańska osada są wyjątkowo żywe i realistyczne.

Czy William Blake rzeczywiście zginął w konspiracji, kiedy został po raz pierwszy zastrzelony? A jeśli tak, to czy reszta filmu była tylko historią wyobrażonej podróży opartej na tradycji literackiej, takiej jak Divina Commedia i Postęp Pielgrzyma? Postać Nikt, barwnie interpretowana przez wybitnego Gary’ego Farmera, kieruje tym podejrzanym, gdy pyta Blake’a krótko po swoim spotkaniu: „Czy zabiłeś białego człowieka, który cię zabił?” Podczas pierwszej jazdy pociągiem „do piekła” podgrzewacz węgla Blake opowiada o statku; Jest to zrozumiałe dopiero na końcu filmu. Praca Dickinsona Steel’a jest naprawdę piekielnym miejscem przypominającym fabrykę Lang’s Metropolis w mieście o nazwie Machine (Pink Floyd, ktoś?) Na końcu linii. Co to oznacza? Narzucony piekło ma problem ze znalezieniem drogi?

Oglądaj Dead Man